nobody cares about the sochi olympics????
Comment deleted by Article Creator
The opening ceremony is at 8.00 pm local time today.
I will be trying to watch as much as possible apart from Ice Hockey and Figure skating.
wow that was a great opening ceremony 10/10 ?
Comment deleted by Site Moderator
Jenny Jones wins Bronze for Team GB in Women's slopestyle.
so far I've enjoyed these games.. just the time difference sucks, and NBC is the absolute worse broadcaster on earth. BBC's broadcasts that I've watched on the 'net have been great.. watched the ice dancing, and watched POland win gold at normal hill
RU versus GB curling RIGHT NOW!
Jack Whelbourne's 1500m short track skating final is at 1211 GMT. I cannot emphasise enough how tough that final line-up is but the sport's a lottery. Tune in.
(tweet from Team GB)
Wow mancuso had a large lead in the dowhill portion of super combined, followed by lara Gut who DNF! Germany's' Maria HOEFL-RIESCH takes GOLD instead!
You can check out the daily schedule and list of competitors here
http://www.sochi2014.com/en/daily-schedule-day-4
Don't forget to convert to your local time. There is a button on the page for that purpose.
Team GB's women's curling skipper is fit
RoberTncUSA - PS4 or XBOX_ONE? (U3493)
Are you a Brit in USA or something else?
Tues 11th Brits to watch out for
Ladies' Ski Slopestyle Qualification from 6.00 am
12 Katie SUMMERHAYES Start order 14th
Curling Mens
10:00 GBR v GER
Cross Country Sprint
44 GBR Rosamund MUSGRAVE 14:11:00
27 GBR Andrew MUSGRAVE 14:31:45
49 GBR Andrew YOUNG 14:37:15
77 GBR Callum SMITH 14:44:15
Curling Womens
15:00 GBR v USA
I'm american but i've been watching the BBC stream online (NBC's is terribad)
Women's Downhill
Start: 7:00
35 GBR Chemmy ALCOTT
Curling Women's
10:00 CAN v GBR
Curling Men's
15:00 SUI v GBR
GBR competitors for Thursday
5:00 Curling Women
CHN v GBR
6:15 Men's Ski Slopestyle Qualification
Starting 16th Bib 7 James WOODS
7:30 Skeleton Women's Heat 1
Start 2 bib 2 Elizabeth YARNOLD
Start 3 bib 3 Shelley RUDMAN
10:00 Curling Men
GBR v USA
10.00 Short Track Skating Ladies' 500 m Quarterfinals
Race 22 / QF1 start order 4 helmet 117 Charlotte GILMARTIN
Race 23 / QF2 start order 3 helmet 116 Elise CHRISTIE
10.25 Short Track Skating Men's 1000 m Heats
Race 26 Start 1 helmet 217 Jon ELEY
Race 28 start 1 helmet 218 Richard SHOEBRIDGE
Race 30 start 1 helmet 219 Jack WHELBOURNE
10:28:30 Cross Country
57 Rosamund MUSGRAVE
14:14:00 Biathlon
28 Lee-Steve JACKSON
GBR competitors for Friday
10.00 Cross Country Men's 15km Classic
9 Andrew MUSGRAVE
66 Callum SMITH
70 Andrew YOUNG
10:00 Curling Women's
GBR v JPN
12.30 Men's Skeleton
11 Kristan BROMLEY
13 Dominic PARSONS
14.00 Biathlon Women's 15km Individual
6 Amanda LIGHTFOOT
15:00 Curling Men's
GBR v DEN
15.40 Skeleton Women's Heat 3
Start 1 bib 2 Elizabeth YARNOLD
Start 11 bib 3 Shelley RUDMAN
Swiss GOLD in alpine combined!
Sign in if you want to comment
Sochi Olympics
Page 1 of 2
posted on 6/2/14
nobody cares about the sochi olympics????
posted on 6/2/14
Comment deleted by Article Creator
posted on 7/2/14
no political rants
posted on 7/2/14
The opening ceremony is at 8.00 pm local time today.
I will be trying to watch as much as possible apart from Ice Hockey and Figure skating.
posted on 7/2/14
it's happening NOW!
posted on 7/2/14
wow that was a great opening ceremony 10/10 ?
posted on 9/2/14
Comment deleted by Site Moderator
posted on 9/2/14
Jenny Jones wins Bronze for Team GB in Women's slopestyle.
posted on 10/2/14
so far I've enjoyed these games.. just the time difference sucks, and NBC is the absolute worse broadcaster on earth. BBC's broadcasts that I've watched on the 'net have been great.. watched the ice dancing, and watched POland win gold at normal hill
posted on 10/2/14
wurst**
posted on 10/2/14
russia ice dancing GOLD!
posted on 10/2/14
USA slopestyle GOLD!
posted on 10/2/14
RU versus GB curling RIGHT NOW!
posted on 10/2/14
Jack Whelbourne's 1500m short track skating final is at 1211 GMT. I cannot emphasise enough how tough that final line-up is but the sport's a lottery. Tune in.
(tweet from Team GB)
posted on 10/2/14
Wow mancuso had a large lead in the dowhill portion of super combined, followed by lara Gut who DNF! Germany's' Maria HOEFL-RIESCH takes GOLD instead!
posted on 10/2/14
You can check out the daily schedule and list of competitors here
http://www.sochi2014.com/en/daily-schedule-day-4
Don't forget to convert to your local time. There is a button on the page for that purpose.
posted on 10/2/14
Canada Mogul GOLD!
posted on 10/2/14
Team GB's women's curling skipper is fit
posted on 10/2/14
RoberTncUSA - PS4 or XBOX_ONE? (U3493)
Are you a Brit in USA or something else?
posted on 10/2/14
Tues 11th Brits to watch out for
Ladies' Ski Slopestyle Qualification from 6.00 am
12 Katie SUMMERHAYES Start order 14th
Curling Mens
10:00 GBR v GER
Cross Country Sprint
44 GBR Rosamund MUSGRAVE 14:11:00
27 GBR Andrew MUSGRAVE 14:31:45
49 GBR Andrew YOUNG 14:37:15
77 GBR Callum SMITH 14:44:15
Curling Womens
15:00 GBR v USA
posted on 10/2/14
I'm american but i've been watching the BBC stream online (NBC's is terribad)
posted on 11/2/14
Women's Downhill
Start: 7:00
35 GBR Chemmy ALCOTT
Curling Women's
10:00 CAN v GBR
Curling Men's
15:00 SUI v GBR
posted on 12/2/14
GBR competitors for Thursday
5:00 Curling Women
CHN v GBR
6:15 Men's Ski Slopestyle Qualification
Starting 16th Bib 7 James WOODS
7:30 Skeleton Women's Heat 1
Start 2 bib 2 Elizabeth YARNOLD
Start 3 bib 3 Shelley RUDMAN
10:00 Curling Men
GBR v USA
10.00 Short Track Skating Ladies' 500 m Quarterfinals
Race 22 / QF1 start order 4 helmet 117 Charlotte GILMARTIN
Race 23 / QF2 start order 3 helmet 116 Elise CHRISTIE
10.25 Short Track Skating Men's 1000 m Heats
Race 26 Start 1 helmet 217 Jon ELEY
Race 28 start 1 helmet 218 Richard SHOEBRIDGE
Race 30 start 1 helmet 219 Jack WHELBOURNE
10:28:30 Cross Country
57 Rosamund MUSGRAVE
14:14:00 Biathlon
28 Lee-Steve JACKSON
posted on 13/2/14
GBR competitors for Friday
10.00 Cross Country Men's 15km Classic
9 Andrew MUSGRAVE
66 Callum SMITH
70 Andrew YOUNG
10:00 Curling Women's
GBR v JPN
12.30 Men's Skeleton
11 Kristan BROMLEY
13 Dominic PARSONS
14.00 Biathlon Women's 15km Individual
6 Amanda LIGHTFOOT
15:00 Curling Men's
GBR v DEN
15.40 Skeleton Women's Heat 3
Start 1 bib 2 Elizabeth YARNOLD
Start 11 bib 3 Shelley RUDMAN
posted on 14/2/14
Swiss GOLD in alpine combined!
Page 1 of 2